Masleni kruh s sirotko

Kot je bilo obljubljeno, je tukaj še en recept, v katerem sem uporabil stranski produkt izdelave grškega jogurta – sirotko. Kruh res obožujem, zato izkoristim vsako priložnost kot izgovor, da se lotim peke.

Če ste prebrali moj recept za focaccio, veste, da v peko nerad vložim nepotreben trud oziroma se rad izognem nepotrebnim zamudnim korakom. Pri peki briošev in podobnih obogatenih kruhov je priporočeno gnetenje s kuhinjskim robotom, saj je treba obscene količine masla postopoma vmešati v testo. Če se gnetenja takega kruha slučajno lotite na roke, se res pošteno namatrate, pri čemer morda skurite nekaj kalorij, ki jih kasneje pojeste, ampak ali je trud poplačan? V tem receptu testo vsekakor ni kot brioš, je pa vseeno rahlo obogateno z maslom in sladkorjem, postopek pa je zelo preprost, in ne zahteva nič posebne mašinerije, zato ga lahko zlahka uvrstim v isto kategorijo kot recept za focaccio, torej peko kruha za lenuhe.

Sicer sem zvesto zaprisežen svojim drožem, ampak v tem receptu sem raje uporabil kvas, saj le-ta deluje bolje za obogatena testa (to so testa z dodano maščobo in/ali sladkorjem). Včasih si je pač treba zadeve olajšati. Sirotka ima prisotne nekaj mlečne kisline od fermentacije jogurta, zato prispeva okusu kruha dobrodošlo kislino, ki jo sicer priskrbijo droži. Če sirotke nimate, jo lahko nadomestite s kombinacijo vode in mleka. Kvas tudi deluje bistveno hitreje, zato boste kruh lahko uživali celo isti dan kot se ga lotite. Torej; dokaj hitro je pripravljen, bogatega in polnega okusa, s preprostim postopkom. Kaj bi si še sploh lahko želeli?

Recept, kakopak:

Sestavine:

  • 500g močne bele moke (100%)

  • 330-350g sirotke / vode in mleka v razmerju 8:2 (66-70%)

  • 10g soli (2%)

  • 25g sladkorja (5%)

  • 50g stopljenega masla (10%)

  • 7g suhega /21g svežega kvasa

Postopek:

1. Suhi kvas zmešajte z malo mlačne tekočine, ki jo boste uprabili, in pustite 5-10min, da ga aktivirate. Ta korak ni nujen, v bistvu je samo test, da kvas deluje. S svežim ne boste imeli te skrbi.

2. V skledi dobro zmešajte vse sestavine razen moke, da se raztopijo. Dodajte moko in zmešajte v testo. Želena temperatura testa je okoli 25°C

3. Testo naj vzhaja približno 2 uri na 25°C. Vmes izvedite 1-2 seriji potegov in prepogibov (po potrebi). Testo se naj vsaj podvoji.

4. Testo oblikujte v štruco in ga dajte v namaščen kovinski pekač. Naj vzhaja še približno 1 uro oz. dokler se ne podvoji. Vmes zagrejte pečico na 200°C.

5. Kruh pecite približno 30-40 min, dokler ni zlatorjavo zapečen.


Opombe:

Temperatura testa je pomemben faktor pri vzhajanju, zato se čas lahko razlikuje. Prav tako je pomembna temperatura prostora, kjer testo vzhaja. Raje kot na čas se torej zanašajte na izgled in občutek testa. ice pečejo različno, zato je tudi čas peke lahko spremenljiv. Hidracija oz. količina tekočine v testu je precej visoka, ker sem uporabil močno moko (z visoko vsebnostjo glutena - 13g na 100g moke). Če imate šibkejšo moko, jo boste verjetno morali zmanjšati na okoli 60%.

Z njim se da naredit precej spodobne sendviče :)

Previous
Previous

Galeta ˝adijo tomejta˝

Next
Next

Črni ledeni čaj s sirotko